Wojewódzki Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Krakowie
  • Krajowy Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych
  • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
  • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
  • Agencja Rynku Rolnego
  • Agencja Nieruchomości Rolnych
  • Polska Federacja Turystyki Wiejskiej
  • KRUS
  • mojeKGW.pl

czwartek 3 grudnia 2015 Jubileusz 35 lecia KGW w Bibicah

DSCN960435. urodziny obchodziło 28 listopada Koło Gospodyń Wiejskich w Bibicach. Spotkanie przyjaciół Koła miało miejsce w zieloneckim Centrum Integracji Społecznej. Obecnie w KGW działa 35 pań - tyle ile mają lat. Przez wszystkie te wiosny kierowała Kołem Anna Zabiegaj, stąd był to też jej osobisty jubileusz.


Podczas jubileuszu pani Anna ogłosiła, że rezygnuje z funkcji, ale nie z działalności i zapowiedziała, że członkinie Koła na najbliższym zebraniu wybiorą nową przewodniczącą. Dla swoich koleżanek w prezencie pani Ania miała jeszcze nie zapisaną kronikę. Pracy Koła na rzecz integracji sąsiedzkiej pogratulowało siedem zaproszonych KGW z gminy, a w imieniu samorządu przewodniczący Rady Gminy Zielonki Ryszard Krawczyk. – Serdecznie gratuluję tych 35 lat, a pani przewodniczącej szczególnie chciałbym podziękować za te lata współpracy, m.in. za organizowanie sesji opłatkowych – mówił. Wraz z gratulacjami powędrowały do Pań dyplomy, prezenty i naręcza kwiatów, panie odpowiedziały smakołykami, w tym okolicznościowym tortem.
Spotkanie było okazją do powrotu wspomnieniami do początków Koła, kiedy to spotkania odbywały się w budynku gospodarczym, który trzeba było dogrzewać, a na coroczne spotkanie promocyjne zwane „Śledzikiem u wójta”, jeszcze w Korzkwi, gospodynie z Bibic przygotowywały idące w setki ilości śledzików po japońsku. Anna Zabiegaj, przewodnicząca Koła, opowiedziała, jakie inicjatywy podejmowały panie w ciągu tych 35 lat, o dożynkowych wieńcach, integracyjnych wyjazdach, inicjatywach dla kościoła i sąsiadów z Bibic. O aktywności Pań świadczy dziś imponująca kolekcja dyplomów.
Odznaki za zasługi gospodyniom z Bibic wręczył prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Krakowie Andrzej Harężlak. Były wicewojewoda małopolski przypomniał, że w przyszłym roku minie 150 lat odkąd powstało pierwsze koło gospodyń na ziemiach polskich, w zaborze pruskim - to na barkach polskich kobiet leżało krzewienie i troska o polskość pod zaborami. – Polska kobieta, polska matka tę polskość wszczepiała młodemu pokoleniu – powiedział.
Odznakę za zasługi dla kółek rolniczych otrzymały: Anna Łachowska, Aleksandra Książek, Halina Sierant, Zofia Łysek, Zofia Wąs, Irena Chromy i Grażyna Święszek. Pani Annie Zabiegaj, przewodniczącej od 35 lat, podziękowano dyplomem za działalność na rzecz środowiska wiejskiego, krzewienia idei kółek rolniczych i kół gospodyń wiejskich oraz tradycji kultury ludowej. Na spotkaniu wspierał panie także prezes kółka rolniczego w Bibicach Zbigniew Banaś, zarząd bibickiej OSP z radnym Antonim Banasiem, nowo wybrany sołtys Bibic Tadeusz Łysek, radny i sołtys Grębynic Adam Duliński, dyrektor CKPiR Marek Płachta, przedstawiciele organizacji społecznych z Bibic, w tym Koła Integracji Bibic z jego prezes Lidią Marią Jedlińską.
Magdalena Krawczyk, była sołtys Bibic podziękowała za cztery lat współpracy podczas jej sołtysowania, ksiądz Jan Przybocki, proboszcz bibickiej parafii, w imieniu księży poprzedników - za ufundowanie jednego witraża do kościoła i projektów pozostałych, dbałość o otoczenie kościoła, polecił też modlitwie członkinie Koła, które już odeszły. Gdy kościół był budowany kilka gospodyń opiekowało się dziećmi, a inne nosiły materiały i gotowały dla budowniczych - opowiadał.
„Sto lat” zagrał na akordeonie sołtys Garlicy Duchownej Artur Nogieć.

Wprowadził: AK

Wersja do druku

Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Krakowie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
31-011 Kraków, Plac Szczepański 8 Tel.: 12-422-51-37, 12-421-20-33
Fax.: 12-422-02-85, E-mail: kolkarolnicze.krakow@interia.eu

Wykonanie: DataDiscovery