Wojewódzki Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Krakowie
  • Krajowy Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych
  • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
  • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
  • KOWR
  • Polska Federacja Turystyki Wiejskiej
  • KRUS
  • mojeKGW.pl

wtorek 4 września 2018 Dożynki Powiatowe w Raciechowicach 26.08.2018r

Raciechowice: XX Jubileuszowe Dożynki Powiatu Myślenickiego

Tegoroczne, jubileuszowe święto plonów powiatu myślenickiego obchodziliśmy 26 sierpnia w Raciechowicach. Dożynki to podziękowanie dla wszystkich rolników za codzienny trud, który wkładają w pracę na roli.

Korowody dożynkowe oraz grupy z wieńcami zebrały się w Kościele Parafialnym p.w. św. Jakuba Apostoła w Raciechowicach, aby wspólnie podziękować za tegoroczne zbiory. Mszę Świętą celebrował o. Dominik Chucher Opat Opactwa w Szczyrzycu. Ziemia rodzi i żyje, jest jak matka, trzeba ją kochać i szanować – podkreślił w homilii. Po mszy, dożynkowy korowód, któremu przewodziły: Orkiestra Dęta z Raciechowic oraz z Góry Św. Jana oraz starostwie tegorocznych dożynek: Jadwiga Serafin oraz Bogdan Gucia przemaszerował z kościoła na teren kompleksu sportowego LKS GRODZISKO w Raciechowicach.

Na zaproszenie organizatorów dożynek: starosty myślenickiego Józefa Tomala i wójta Gminy Raciechowice Marka Gabzdyla na dożynki przybyli m.in. Opat Opactwa w Szczyrzycu o. Dominik Chucher, księża z parafii w Raciechowicach, senator RP Andrzej Pająk, poseł na Sejm RP Jarosław Szlachetka, radna Województwa Małopolskiego Barbara Dziwisz, prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Krakowie Andrzej Harężlak, radni powiatowi na czele z przewodniczącym Rady Powiatu Tadeuszem Żabą, wicestarosta myślenicki Tomasz Suś oraz członkowie Zarządu Powiatu Myślenickiego: Bolesław Pajka, Krzysztof Halek, bumistrzowie i wójtowie gmin z terenu powiatu, radni Gminy Raciechowice na czele z przewodniczącą Rady Jadwigą Dudzik, reprezentanci: Powiatu Bełchatowskiego z wicestarostą Grzegorzem Gryczką, Powiatu Wierchowińskiego z Ukrainy, wsi Pryvilne z Ukrainy, Cimhovej, Hladovki i Vitanowej ze Słowacji, Gminy Dydnia oraz przedstawiciele różnego rodzaju instytucji, m.in.: agencji i izb rolniczych, ośrodka doradztwa rolniczego, firm, szkół, ośrodków kultury, organizacji pozarządowych, osp, domów pomocy społecznej, straży i policji. Odczytano nadesłane z okazji dożynek listy okolicznościowe, m.in.: od Pana Premiera Mateusza Morawieckiego.

Na scenie zaprezentowały się grupy dożynkowe z poszczególnych gmin powiatu, biorące udział w Powiatowym Konkursie Wieńca Dożynkowego. Jury w składzie: przewodnicząca - Zofia Góralik przewodnicząca Komisji Rolnictwa, Promocji i Rozwoju Rady Powiatu Myślenickiego, członkowie: Halina Kustosz – Miśko kierownik Wydziału Strategii, Promocji i Funduszy Europejskich Starostwa Powiatowego w Myślenicach, Danuta Grzesik kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Myślenicach, Natalia Nowacka absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Wojciech Grela – sekretarz Gminy Raciechowice, mając na celu kultywowanie ludowych tradycji, zwyczajów i rzemiosła, oceniło wieńce pod względem zgodności z formalnymi wymogami Regulaminu konkursu.

Prowadząca dożynki Dorota Ruśkowska oraz wicestarosta Tomasz Suś i wójt Marek Gabzdyl zaprosili na estradę wszystkie grupy dożynkowe z powiatu. Na scenie prezentowały się zespoły z poszczególnych gmin, "ośpiewując wieńce”: Grupa Wieńcowa z Dąbia, Grupa Wieńcowa z Glichowa, Koło Gospodyń Wiejskich z Pcimia, Koło Gospodyń Wiejskich Krzczonów, Koło Gospodyń Myślenice – Górne Przedmieście, Sułkowicka Podkowa, Zespół Regionalny „KORPIOŁKI” ze Skomielnej Białej, Stowarzyszenie Przyjaciół Zakliczyna, Koło Gospodyń Wiejskich z Kędzierzynki.

Jury stwierdziło, że wszystkie grupy spełniły założenia regulaminowe Konkursu i uznało, że poziom konkursu był wysoki i wyrównany, a każdy zaprezentowany wieniec spełniał kryteria oceny. W związku z tym, Komisja postanowiła przyznać wszystkim grupom nagrody pieniężne w wysokości 1000 zł każda. Wszystkie nagrody w łącznej wysokości 9 000 zł i dyplomy zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Myślenicach. Poza konkursem zaprezentowała się również grupa z wieńcem ze Słowacji.

Uhonorowano także wiodących rolników z terenu powiatu myślenickiego: Stanisława Węgrzyna z Wiśniowej , Mirosława Kurka z Sieprawia , Grupę Producentów – Grodzisko z Raciechowic oraz Gminne Koło Pszczelarzy z Raciechowic, którym w imieniu zarządu wicestarosta Tomasz Suś wręczył nagrody rzeczowe.

W programie artystycznym mogliśmy zobaczyć zespół Młoda Przepióreczka z Gminy Dydnia oraz zespoły ze Słowacji i z Ukrainy, a także kwintet trąbkowy z Raciechowic.

Dożynkom towarzyszyła wystawa instytucji, firm i podmiotów związanych z produkcją i przetwórstwem rolniczym. Zaprezentowały się m.in.: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Limanowej - prezentacja wyrobów mleczarskich, Jan Dyduła - prezentacja m.in. ziół oraz jaj Araukany, Stowarzyszenie Twórców i Artystów "Cepry" - rękodzieło artystyczne (szydełko, haft, kwiaty z bibuły), KGW Raciechowice, KGW Czasław, KGW Komorniki, KGW Mierzeń, KGW Gruszów, KGW Zegartowice, KGW Dąbie, ŚDS Zegartowice, Spółdzielnia GRODZISKO, Irena Surma – miody, Gminne Koło Pszczelarzy z Gminy Raciechowice, Andrzej Bryjak, Stanisław Pietruszka – rzeźba, Stanisław Kuliński – miody, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Myślenicach, ARiMR Małopolski Oddział Regionalny, KRUS - Placówka Terenowa w Myślenicach, LGD Turystyczna Podkowa, Fundacja Okno Nadziei.

Podczas dożynek uczestnicy mogli otrzymać bezpłatny egzemplarz Albumu „Plon niesiemy plon…” będącego zbiorem przyśpiewek dożynkowych kół gospodyń wiejskich z terenu powiatu myślenickiego, który zgodnie z obietnicą starosty Józefa Tomala został wydany specjalnie na okoliczność jubileuszowego, dwudziestego Święta Plonów.

Podsumowując tegoroczne Dożynki, wicestarosta Tomasz Suś, również w imieniu starosty Józefa Tomala zaprosił wszystkich na przyszły rok do Gminy Lubień, której Zarząd Powiatu Myślenickiego postanowił powierzyć organizację XXI Dożynek Powiatowych w 2019 roku. Wójt Marek Gabzdyl uroczyście przekazał przyszłemu gospodarzowi dożynek – Gminie Lubień - na ręce sekretarza Gminy Krzysztofa Łabuza - symboliczną rzeźbę "Parę Kliszczaków".

Wprowadził: AK

Wersja do druku

Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Krakowie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
31-011 Kraków, Plac Szczepański 8 Tel.: 12-422-51-37, 12-421-20-33
Fax.: 12-422-02-85, E-mail: kolkarolnicze.krakow@interia.eu

Wykonanie: DataDiscovery